Английска седмица се провежда в ПГИ „Проф. Д-р Д. Табаков“ Сливен.По време на училищното състезание THE AMAZING RACE, което е част от инициативата в школото, в една чудесна плетеница звънтяха и двата езика. Второто издание на Английската седмица постави акцент върху традициите и обичаите в Обединеното кралство, върху музиката и младите хора, и то по един забавен и иновативен начин. Не е тайна, че британците обичат традициите си. Безброй британски обичаи и традиции са запазени, обичани и почитани от векове.
Дванадесет ученици от 8 и 9 клас в три отбора разказаха за твърде любопитните, понякога странни традиции през цялата година. Според британците най- нещастният ден през годината е 2 януари, а през февруари има ден, в който всеки ученик може да целуни съученичка без да бъде наказан за това /Kissing Friday/. През март празнуват Свети Патрик и Цветница, а през юни е официалният рожден ден на Елизабет Втора и военният парад в нейна чест. През юли англичаните броят и маркират лебедите по река Темза, през септември изработват церевични кукли…. Дори имат фестивал на изкривените лица.
За някои празници в Обединеното кралство публиката остана удивена. Трите отбора, всеки със своя лидер, говорител, спортист и творец, се състезаваха в четири игри, свързани с различни традиции – от Великден до Коледа. Преди всяка игра училищното жури допускаше чрез контролна задача всеки отбор – превод на видеоматериал за британския Великден, Танц на Морис /английски народен танц, който се основава на ритмично стъпване и изпълнение на хореографски фигури от група танцьори, обикновено носещи камбани на пищялите си, с пръчки, мечове и носни кърпички/. Участниците трябваше да отгатнат какво слага Джейми Оливър в класическия коледен пудинг във видео рецепта, кои са оригиналните 13 съставки. Голямо вълнение предизвика великденският лов на боядисани яйца, както и търкалянето им по писта с препятствия.
Трудно за изпълнение се оказа подскачането на ябълки, което е част от забавленията за Хелоуин. Но най-интересното беше оставено за последната игра – надпревара с тигани, пълни с палачинки, които трябваше да се подхвърлят непрестанно. За изненада на организаторите участниците бяха толкова ловки, че нито една палачинка не падна на пода. Музиката също присъстваше на празника. Учителят с китара Георги Кабаджов и осмокласникът Тодор Иванов припомниха чудесни английски хитове, а последния акорд постави Любена от 9г с българска народна песен. Любена ни върна към нашите традиции и обичаи, защото именно те се предават от поколение на поколение и ще запазят България на картата на света. „Хубаво е да бъдем любознателни и да изучаваме чуждите обичаи и култура. Но още по- важно е да помним нашите , българските традиции и обичаи. Сурвакането , Кукерските игри , Сирни заговезни, Баба Марта, Лазаруване ,Великден, Нестинарството, Еньовден, Фестивалът на розата… Всичко това ни прави българи. Където и да отидем, с каквото и да се занимаваме и препитаваме, ние сме българи“, припомнят от учебното заведение.