Приемът на заявления за обезщетения на щетите от градушката започва от днес

Приемът на заявления за обезщетения на щетите от градушката на 24.05.2025 година ще се приемат от днес 28.05.2025 година в Общинска служба „Земеделие“, съобщават от Община Нова Загора . Срокът е 10 дни, до 9 юни, включително. Комисията за описване на щетите ще посети всеки един от пострадалите обекти в кратки срокове.
На 27.05., кметът на община Нова Загора Галя Захариева покани представители на всички институции за взимане на решения и за осигуряване на обезщетенията. Лично пристигна и министърът на земеделието Георги Тахов, който пое публичен ангажимент за бърза реакция при получаване на компенсации по време на срещата със земеделските производители. „При 100% пропаднали площи, ударени от градушката, ще бъдат изплатени 80% от средствата, които са вложени.“, каза министър Тахов и уточни, че средства за това има в бюджета. Министърът призова за активност от страна на пострадалите, за да може администрацията бързо да обработи заявленията и плащанията да се случат в кратки срокове.
Градушката удари най-силно в селата Новоселец, Бял кладенец и Пет могили. Основно са пострадали блокове със слънчоглед, царевица, кориандър, пшеница и ечемик в землищата и на селата Млекарево, Радецки, частично в селата Любенец, Еленово, Прохорово, Любенова махала.
Кметът Захариева съобщи, че е договорила с полицията водачите, чиито автомобили са пострадали от бедствието, в рамките на месец и половина да се движат без да бъдат глобявани. Условието е да вземат от кметствата по места служебни бележки, които да представят при поискване от органите на реда.  Г-жа Захариева поиска и получи първоначална подкрепа за изграждане на нова противоградна площадка в село Любенова махала. В срещата участва още областният управител Чавдар Божурски, народният представител Мария Белова, както и представители на Изпълнителната агенция за борба с градушките.
Равносметката от удара на суперклетката, която изсипа градушка с размерите на яйце, показва, че са засегнати 60 000 декара земеделска земя, от които 15 000 са унищожени на 100 %.  По данни на Изпълнителна агенция „Борба с градушките“, от началото на активния сезон по противоградова защита, който стартира на 15 април, до момента в страната са проведени 80 въздействия, обработени са 309 градоопасни облака и са изстреляни общо 5723 ракети. За сравнение, за същия период на миналата година са проведени 66 въздействия и са обработени 238 клетки с 3470 ракети. През аналогичния период на 2023 година проведените въздействия са 65 срещу 227 клетки с 2099 ракети. Налице са промени в климата с дълги периоди на засушаване, последвани от дъждове и градушки и увеличаване на броя на суперклетките всяка година заради промените в климата, заяви инж. Валери Ценов, изпълнителен директор на Агенцията.
Всички служби са изпълнили задачата си и са пуснали ракети, но суперклетката не е могла да бъде спряна, обясниха от Агенцията за борба с градушките. Обстрелването й е започнало на територията на старозагорската дирекция, продължила е на наша територия, в Ямбол е била с признаци за торнадо. В света няма механизъм, който преодолява суперклетките изцяло, може само да се намали размера на градобитните зърна. Министър Тахов съобщи, че противоградовата защита в страната ще бъде разширена с нови ракетни площадки и генератори, включително на територията на област Сливен. Той коментира, че е проектирано изграждането на 25 ракетни площадки в допълнение към сега действащите. В областите Кюстендил, Перник, Ямбол и Бургас е предвидено да бъдат разположени и наземни генератори на сребърен йодид, който намалява силата на суперклетките.

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук