Стопаните на 177 домашни прасета в Сливенска област отказват да ги заколяти все още ги отглеждат в 24 обекта от типа „заден двор“. Това стана ясно днес по време на заседание на Областната епизоотична комисия в Сливен. Собствениците са отказали да изпълнят издадените им от ОДБХ предписания, поради което ще им бъдат наложени административни наказания. Стопаните могат доброволно да заколят животните си, за да усвоят месото им. Така ще бъде избегната принудителната евтаназия.
В случаите, когато се налага да се пристъпи към евтаназия, ще се проучат възможностите за използването на екарисаж за унищожаването на умъртвените животни. Ветеринарни специалисти предложиха да се възстановят т.нар. трупни ями в населените места, тъй като борбата със заболяването може да отнеме по-продължително време.
Към момента изградените селективни капани за улов на диви прасета са 32, като повечето от тях са в община Нова Загора. Броят им е недостатъчен, създаването на нови продължава. Използването им ще е актуално след октомври, когато дивите прасета напуснат полето и се върнат в планината. От ловните дружинки предложиха да им се даде възможност да използват част от внесените финансови отчисления за изграждането на селективни капани и за закупуване на дезинфектанти.
Списъците на стопаните от 20-километровите зони, които доброволно заклаха домашните си прасета, са изготвени. Но съществува възможност те да бъдат допълнени. Възоснова на тези списъци ще бъдат изплатени обезщетенията за дезинфекция на обектите от „типа заден двор“, попадащи в зоните.