С красиви танци, изящество и артистизъм балерините от Балетна школа „Пети Па“ завладяха сливенската публика

С прекрасни танцови композиции децата от Балетна школа „Пети Па“, с художествен ръководител Петя Вънева, завладяха сливенската публика в петък вечерта. Събитието събра много почитатели и приятели на балетното изкуство. Всички присъстващи бяха запленени от красотата и елегантността на това събитие

„Целият замисъл на концерта и хореографията на спектакъла, бяха вдъхновени от придворните балети на Луи XIV- Кралят Слънце. Балетите на Луи XIV играят важна роля в културният живот на Франция, като през този век те не са били просто форма на изкуство, а инструмент за демонстрация на властта на краля “ В началото имах леки притеснения как децата ще възприемат танците и музика от епохата на барока, защото те бяха изключително непознати за тях, но останах приятно изненадана от лекотата с която те „прегърнаха“ идеята. Бароковата музика е специфична, не винаги е звучна и много трудно за поставяне и за мен беше истинско удоволствие, че те работиха върху музика, която не чуват в ежедневието си, която ги обогати и която ще помнят дълго в годините напред.

Когато се видяха облечени с готовите пищни костюми и когато сложиха перуките, окончателно бяха завладени от “ Блясъкът на Барока“ , споделя ръководителката им Петя Вънева.

По думите й, подготовката на един такъв спектакъл отнема изключително много време и енергия Освен с мен, децата от школата, работиха и с двама гост – хореографи, а това са Прима балерината на старозагорската опера Анелия Димитрова, която със своите емоционални изпълнения и изключителна техника е водеща фигура в класическият балет в България и Тихомир Митев- утвърдено име в съвременния български танц и хореография както и ръководител на Dance Center Galaxico- гр.Димитровград.

Участие в спектакъла взеха 43 деца от школата, като най малките бяха 4-годишни, а най-големите на 16-17 години. Всички те танцуваха върху произведения от Йохан Себастиан Бах, Георг Фридрих Хендел, Антонио Вивалди, Жан-Батист Люли и Томазо Албинонии за тях бяха ушити 53 нови костюма от епохата на барока, които отразяваха духа на времето с пищност, детайлност и символика.

 

За реализацията на художествения продукт организаторите споделиха, че с проекта освен имидж на балетната школа е постигнато и нещо много важно – популяризиране на балетното изкуство и приобщаване на все повече деца към него.

 

Концертът се осъществи с финансовата подкрепа на национален фонд „Култура“ по Проект „Създаване“ и договор SD.N.S 202312/27.11.2023 г.

 

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук