Ученици от Професионалната гимназия по електротехника и електроника „Мария Кюри“ Сливен доказаха, че не са само ползватели на съвременните технологии, а могат и да създават такива. Чрез сътворен от тях Data center с Ride масив и контролер те показаха как са приложили на практика знанията си от часовете по СТЕМ разширена подготовка пред педагози от цяла Югоизточна България. Учители и директори от професионални гимназии в четири области у нас, които бяха в Сливен, за да обменят добри практики в професионалното образование и обучение, имаха възможност да наблюдават възпитаниците на гимназията в действие, по време на открит урок в модернизирана учебна среда.
Чрез собствените си телефони, те успяха да задействат проекта на учениците и да видят крайният резултат от него пред себе си под формата на LED лента, сменяща цветовете си след команда от мобилно устройство. Под ръководството на учителя си Росен Бъчваров, учениците разясняваха същността на облачните технологии и пътя от Cloud в Data centre do IoT технологиите.
„Тук насърчаваме креативността на учениците и им даваме възможност реализират свои лични проекти, коментира директорът на учебното заведение инж. Татяна Башева–Кънева. „Направили сме така, че във всеки клас на обучение да имат възможност да получават знания и умения за неща, които не са залегнали в учебната програма, но ще са им полезни в бъдеще, по време на професионалното им развитие“, коментира още тя.
По думите й, идеята на реализираните в гимназията проекти като този, е да подготви все повече създатели на електроника и електронни продукти. „За да станат създатели, учениците ни трябва да имат подходяща среда, осигурени възможности и потенциал да тренират. Трябва да се обучават, затова STEM средата е не само компютърна електроника или компютърна техника, а начин на подготовка за бъдещето, което очаква младите хора“, категорична е инж. Башева.