147 години след трагичната епопея, развила се в с. Любенова махала на 14 юли 1877 г., българи от различни поколения от близо и далеч си припомниха тази дата. В 9 часа сутринта те се събраха в двора на храма „Свети великомъченик Георги“, където се е разиграло събитието.
Енорийският свещеник Стефан отслужи панихида за жертвите. Да почетат паметта на загиналите в трагичното клане, глави сведоха кметът на Община Нова Загора Галя Захариева, заместник-кметовете Нина Генчева и Ивайло Енев, кметът на с. Любенова махала Иван Маринов, директорът на Исторически музей Нова Загора Генчо Димитров, общественици, жители на селото и околията, гости. Венци и цветя окичиха паметните плочи, като знак за преклонение.
Второ събитие, посветено на историческата дата, привлече вниманието пред сградата на старото Кметство – откриването на две музейни сбирки, плод на безвъзмездния доброволен труд на много родолюбиви българи. Организирани от Исторически музей Нова Загора и Кметство с. Любенова махала, с подкрепата на Община Нова Загора, те са живото доказателство, че обединени около една кауза в името на рода и родното място, хората по нашите земи са сила.
Кметът на селото Иван Маринов поздрави насъбралите се и представи повода.
С думи на благодарност се обърна и кметът на Община Нова Загора Галя Захариева: „Благодаря за това, че сте довели днес децата си, внуците, защото това е начинът, по който можем да съхраним историята и нашия изконен български дух, защото паметта е онази, която ни пази и от нас зависи дали това ще продължи в бъдните времена!“
Директорът на Историческия музей Генчо Димитров разказа как се е стигнало до този дългоочакван момент.
Преди години по повод трагичната дата е била представена временна изложба на първия етаж на същата сграда, открита от Историческия музей. В годините идеята тя да се поднови назрява, подхващана от различни инициатори, за да се стигне до деня, в който става реалност. 147 години след епопеята в Любенова махала в същата сграда, благодарение на труда на изключително много родолюбци, две нови експозиции отварят врати.
Едната е етнографска сбирка под наслов „Етнографски етюди от с. Любенова махала“, подредена по идея и с куратор Дотка Маркова.
Във второ помещение е разположена изложба „С. Любенова махала в разгара на Руско-турската освободителна война 1877 – 1878 г.“
Освен на 19-те постерни табла, информация за епохата е представена и чрез мултимедия. Г-н Димитров допълни, че има възможност за допълване и доразвиване на историческата експозиция, която остава отворена за нови идеи и възможности за обогатяване напред във времето.